USŁUGI DETEKTYWISTYCZNE

Obszar działań detektywistycznych Polska i Unia Europejska

Wybierz swoje województwo


Detektywi Weremczuk > Blog detektywistyczny Zakres Usług > Co może prywatny detektyw?

Co może prywatny detektyw?

Policja Patrol

Prywatny detektyw, wbrew powszechnym wyobrażeniom, nie ma nieograniczonych uprawnień. Nie jest osobą działającą ponad czy poza prawem. W niczym nie przypomina detektywów z amerykańskich filmów, którzy naginają prawo albo mają za nic obowiązujące w branży zasady. Postępowanie każdego z nas reguluje Ustawa o wykonywaniu usług detektywistycznych a o rzetelność i uczciwość środowiska dba Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów.

Detektyw nie może zakładać podsłuchów ani przekazywać danych swojego klienta ani innych osób komukolwiek. Musi posiadać pozwolenie na broń. Nie jest tak, że sam fakt wykonywania zwodu prywatnego detektywa automatycznie staje się przepustką do wykonywania dowolnych czynności operacyjnych. Są takie czynności, których detektyw podjąć się nie może, a jeśli obiecuje, że to zrobi - łamie prawo.

Dlaczego ludzie boją się detektywów?

Ludzie pokładają w prywatnych detektywach wielkie nadzieja, a jednocześnie obawiają się przedstawicieli tego fachu. Dlaczego? Złą opinię wystawiają nam prywatni detektywi bez licencji, stosownych uprawnień i umiejętności. Ich nierzetelność i nieuczciwość potrafi zniechęcić do współpracy - ale czy nie tak samo jest w przypadku innych zawodów zaufania publicznego?

Dobry detektyw to przede wszystkim przyzwoity człowiek. Trudno dziwić się, że ludzie boją się detektywów, jeśli powierzając im najintymniejsze i najbardziej kłopotliwe informacje, trafiają na arogantów, manipulatorów czy po prostu osoby niekompetentne. Licencjonowany prywatny detektyw to osoba na wskroś uczciwa, dbająca o komfort swojego klienta oraz dobre imię zawodowej korporacji.

Nierzetelny detektyw - co można zrobić?

Jeśli zdarzyło się państwu trafić na nierzetelnego detektywa, warto zgłosić to do PSLD. Proszę pamiętać, że na wszelkie usługi detektywistyczne podpisuje się umowę - nigdy nie wierzcie osobie podającej się za detektywa "na słowo". Trzeba prosić o okazanie licencji oraz podpisać stosowne dokumenty.