USŁUGI DETEKTYWISTYCZNE

Obszar działań detektywistycznych Polska i Unia Europejska

Wybierz swoje województwo


Detektywi Weremczuk > Blog detektywistyczny Zakres Usług > Detektyw a podsłuch

Detektyw a podsłuch

Podsluchiwanie przez detektywa

Tak jak nie może w samochodzie osoby obserwowanej zainstalować urządzenia GPS, tak i nie ma prawa zakładać podsłuchu. Prywatny detektyw ma w obu przypadkach związane ręce. Uprawnienia, które znacznie ułatwiłyby pracę detektywa, mają wyłącznie służby specjalne i państwowe. Nielegalne jest nie tylko zakładanie podsłuchu, ale także pozyskiwanie w ten sposób informacji oraz przekazywanie ich osobom trzecim.

Informacje zdobyte na drodze nielegalnego podsłuchiwania osób obserwowanych nie tylko mogą stać się przyczyną nałożenia na detektywa kary, ale także nie będą stanowiły dowodu w postępowaniu sądowym. Detektyw, który obiecuje klientowi pozyskanie informacji dzięki zainstalowaniu podsłuchu, działa na szkodę swoją, swojej korporacji zawodowej raz klienta.

Prawo regulujące podsłuchy

Zgodnie z prawem, detektyw nie może instalować podsłuchu, może za to przyjąć zlecenie na zlokalizowanie podsłuchu w domu czy biurze klienta. Podobne zlecenia pojawiają się w toku spraw rozwodowych oraz w ramach wywiadu gospodarczego. Doświadczony detektyw potrafi namierzyć nawet najmniejsze i najstaranniej ukryte urządzenia podsłuchowe.

Prawo polskie rozróżnia dwa typy podsłuchów. Podsłuch operacyjny stosowany jest stosowany jest w toku działań prowadzonych przez służby specjalne czy państwowe (np. Policję, ABW, wywiad wojskowy). Podsłuch procesowy pomaga uzyskać dowody w toczącym się już postępowaniu albo ma na celu zapobieżenie popełnieniu przestępstwa. Zgodę na założenie tego rodzaju podsłuchu wydaje - na wniosek prokuratora - sąd. W szczególnych okolicznościach decyzję może podjąć sam prokurator.